Wrzody żołądka – leczenie operacyjne
wrzody-zoladka-leczenie-operacyjne-6

A A A

W chorobie wrzodowej żołądka najczęściej stosowane jest leczenie zachowawcze. Zdarzają się jednak powikłania, które zmuszają do interwencji chirurgicznej. Najczęstszymi są: perforacja wrzodu, podejrzenie nowotworu i zwężenie odźwiernika. Leczenie operacyjne podejmuje się także wówczas, kiedy leczenie zachowawcze nie daje już rezultatów.

Perforacja wrzodu żołądka

Perforacja wrzodu jest stanem zagrażającym życiu, gdyż rozszczelnienie przewodu pokarmowego może doprowadzić do zapalenia otrzewnej i w rezultacie do ogólnego zakażenia organizmu. Dlatego w tym przypadku operację przeprowadza się jak najszybciej, maksymalnie w ciągu kilku godzin od wystąpienia ostrych objawów.

Zazwyczaj wykonywana jest laparoskopia zwiadowcza w celu postawienia dokładnej diagnozy, a następnie kontynuowana jako lecznicza. Otwór perforacyjny zostaje zaszyty, po czym wykonuje się płukanie jamy otrzewnej. Przed operacją konieczne jest wprowadzenie sondy nosowo-żołądkowej celem opróżnienia żołądka z treści pokarmowej.

Dwie metody leczenia

Wrzody żołądka   leczenie operacyjne

Wrzód żołądka, fot. Ed Uthman, MD, via Wikimedia Commons

Planowa operacja polega na usunięciu fragmentu żołądka z wrzodem. Następnie chirurg odtwarza ciągłość przewodu pokarmowego. Istnieją dwa sposoby:

  • pierwszy polega na zespoleniu żołądka z końcem dwunastnicy (sposób Rydygiera)
  • drugi na połączeniu żołądka z pierwszą pętla jelita cienkiego, czyli zamknięciu dwunastnicy i utworzeniu z niej pętli, przez którą żółć oraz sok trzustkowy będą dochodzić do przewodu pokarmowego (sposób Billroth II)

Kolejnym i najważniejszym etapem jest płukanie jamy otrzewnej roztworem soli fizjologicznej, do którego dodaje się w celach osłonowych antybiotyk. Wreszcie zakłada się sączki do otworów po trokarach (przy operacji wykonywanej metodą laparoskopową) i zszywa powłoki brzuszne.

Po operacji

Oba typy zabiegów przeprowadza się laparoskopowo. Zawsze jednak przygotowuje się szerokie pole operacyjne na wypadek konieczności otwarcia jamy brzusznej. W większości przypadków hospitalizacja trwa kilka dni. Następnie kontynuowane jest leczenie ambulatoryjne.

Po okresie rekonwalescencji pacjent powinien przestrzegać zaleceń odnośnie diety, gdyż wrzody żołądka miewają skłonność do nawracania. Odpowiednie odżywianie i umiarkowany tryb życia na ogół zabezpieczają przed nawrotami tej choroby.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*